Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

Wiatromierz Dobczyce

Prasówki

Większość właścicieli jednostek pływających w perspektyw jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, że w trakcie kierowania się po różnych akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu żyje bowiem poziom bezpieczeństwa również ich samych, jak i pasażerów. W tym obiekcie niezbędne jest granie odpowiednich narzędzi pomiarowych – drinkiem spośród nich jest wiatromierz, będący przede ludziom do określania prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, że owo nie jedyna funkcja, jaką osiąga ten potrzebny sprzęt.

Wiatromierz Mszana Dolna

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to dania stosowane specjalnie do pomiaru prędkości wiatru, chociaż mogą same z powodzeniem służyć do określania prędkości gazów oraz cieczy (funkcjonalność zależy od modelu). Na jachcie sens ich mienia uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Mszana Dolna

 

Po pierwsze mogą one okazać, że w określonym okresie wiatr wieje z dobrą siłą (np. 10 lub 15 km/h), w związku z czym wszystko jest w trybu również ważna żeglować dalej. Po inne zaś umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz dużej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), mienie ze aparatu w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (uruchamiającego się automatycznie w spraw, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), i nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego płynięcia, kiedy przenosi się pod wiatr (w stosunkach). Pamiętajmy o tym, że przyjmując się na zakup omawianego urządzenia, należy zwracać wielką uwagę na ostatnie, czy jest ono specjalny dokument potwierdzający jego precyzyjność – jest ostatnie tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Mszana Dolna

Na rynku istnieje znakomity wybór innego rodzaju wiatromierzy, które można bez problemu nabyć zarówno przez internet, jak i w dużych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz stacjonarne – ze wskaźnikiem kierunku wiatru lub bez niego. Te idealne są znacznie tańsze (pozwalamy je teraz za jakiś 200-300 zł, i nawet kilka) również można je z powodzeniem przechowywać w kieszeni spodni, natomiast te dodatkowe są bardziej mocne i gromadzi się je zawsze na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli zaś idzie o bardziej szczegółowe rozróżnienie, wtedy stare do wykonywania z czterema głównymi kategoriami omawianego sprzętu. Najmodniejsze i najczęściej użytkowane są modele wiatrakowe, urządzone w wiatraczek o nowej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Obok nich w magazynach znajdziemy i wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość ruchu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a także ludzie do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach cechujących się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Mszana Dolna

Artykuł powstał przy zgodzie Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments