Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najdroższy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… nagrodom w istoty zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, jest zatem „etap mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najogromniejszym zysku – szokujące dla świata – więc też nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem kluczowym będzie gruntowna zmiana status quo. Rok tenże widać stanowić niczym wielkie wahadło, wychylające się w charakterze przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki gospodarczej i finansowej, a i – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to szybką porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki mogłoby to nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w kierunku kosztów powiązanych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w istoty zielonej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Połączonych w klubu z brakiem zwrotu z inwestycji w obecnym rynku, skorzystają z przyczyny i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w swoich krajach. Zbiegnie się obecne w momencie z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie zatem zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich pozycji i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to popularnym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, ale zarówno dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na koniec za długiego szumu medialnego i małych zwrotów z inwestycji. Jednak w siłę kolejnych zobowiązań w kierunku polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po pierwsze jak najwyższy na świecie dostawca łączonego w samochodach palladu, a w 2019 r. odnotowującego same z najczystszych produktów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w pełni rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na zmniejszenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w zysku zwiększonego popytu oraz doskonalszych opłat oraz także gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego historii wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie właśnie w Kształtach Zjednoczonych, a i na pełnym świecie zawarto na zbyt biliony USD w postaci kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z rady na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a braki w Kształtach Związanych są silne i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w technologia przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i wartości zaczną szybko być w siłę, jak bodźce będą wchodzić do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmianie koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na okresy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z ważnym otoczeniem ekonomicznym i finansowym, przedstawiającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co więcej bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz walką ze części przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup oraz na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia działań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę fizyczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedługim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do końca roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od obecnego sezonu na rynek ten oddziaływały negatywnie dwie znaczące roli. Ważną spośród nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i mocne postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w obszarze produkcji ropy z łupków, w zysku której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był rosnący kapitał polityczny i powszechny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych cen oraz wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – oraz będzie zatem jednocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną reklamą była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt tego roku, że w klubu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw trendu w całym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego poziomu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w procesu tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi stanowić jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również oraz indywidualne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą głównie zróżnicowane z lat. RPA szuka w charakterze bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do zrozumienia w istocie co kilka tymczasowego zawieszenia broni w kontekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Jednak już na początku 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a równocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, a jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Kształtach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „czystego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie podanej w wysokości 25 proc. na każde przychody brutto na targu amerykańskim produkowane z prac zagranicznej. Uczyni to popularne protesty ze części partnerów handlowych, bo będą wówczas w treści stare taryfy w bieżącym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przenieść swoją produkcję do Czyń Połączonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana nastawienia w siłę żyć na praca lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego czynnika fiskalnego i mocnego umocnienia SEK. Jak powszechnie stanowiło toż środowisko w wypadku szwedzkiej polityki, podobnie gdy na początku lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za daleko w nowoczesnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do tematu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ciężką i dalej będącą liczbę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym samym wykluczając ich z wszystkiej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy i ich intencje były wyjątkowe: otwartość i równość dla całych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, a wszystkie modele wymagają istnieć modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły dalej funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą występować o „warunkach prowadzących w Szwecji” jak o zagrożeniu, a nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze względu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie znacznie podatna na całe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Kształtach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest przestarzały i biały, czyli chodzi do grupy demograficznej, która przechodzi w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem osoby w wieku 20-40 lat, które są dużo bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w jeszcze popularniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi skupiają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do jakiegoś poziomu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo umieszcza się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na zlecane przez Węgry – a w postaci premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup funkcjonujących na sprawę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do mieszkania status quo, a obie cechy będą miały trudności z dołączeniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w sposobie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy dużą zmianę retoryki, która zbiega się w momencie z transferami z UE, ale zaniknie w procesu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek cenie dolara o 30 proc. w układu do dobra. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i wadom powiązanym z będącymi zagrożeniami ze części Bądź Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochronie nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Celem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w historii prowadzenia całego handlu w obecnym kraju zdecydowanie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze względu na rosnące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą postrzegać coraz mniejszy napływ sposobów na budowanie swojego podwójnego deficytu. W procesu zaledwie kilku miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments